Vývoj systému Exposea, jehož cílem je vytvořit volně dostupný nástroj pro rekonstrukci a virtuální vyrovnání nerovných velkoformátových předloh, povede tým VUT. Základem tohoto systému bude tvořit open source fotogrammetrický nástroj Meshroom. Pro potřeby digitalizace je nutné tento nástroj výrazně přizpůsobit, vylepšit konzistenci jeho chování a zlepšit kvalitu a barevnou konzistenci výsledné textury povrchu. Také je potřeba doplnit schopnost virtuálního vyrovnání snímané 3D předlohy do roviny.
Výrazného zlepšení robustnosti základní 3D rekonstrukce plánujeme dosáhnout doplněním současného špičkového detektoru lokálních příznaků, který natrénujeme specificky pro objekty, které se v paměťových institucích digitalizují. Kandidátem je například metoda SuperPoint. Tuto metodu budeme trénovat na digitalizátech snímaných standardními postupy, které budeme virtuálně promítat na 3D plochy.
Dále do fotogrammetrického řetězce plánujeme doplnit některou ze současných metod párování lokálních příznaků, například SuperGlue. Tuto metodu také dotrénujeme specificky pro cílové objekty.
Pro co nejkvalitnější rekonstrukci povrchu a jeho textury máme v plánu se inspirovat současnými metodami založenými na Radiance Fields. S největší pravděpodobností se bude jednat o dvoustupňový proces, kdy nejdříve proběhne rekonstrukce povrchu podobně jako v Plenoxels, ale pouze v okolí bodů z počáteční řídké rekonstrukce. Následně proběhne podobný proces, ale už jen rekonstruující barvu ve 2D prostoru povrchu.
Pro virtuální vyrovnání povrchu vytvoříme optimalizační metodu, která bude podle požadavků hledat kompromis mezi rovinností promítaného objektu a způsobenými plastickými deformacemi objektu.
Pro vypracování Metodiky scelování po částech naskenovaných dokumentů provede VUT řadu praktických testů existujících nástrojů a v případě potřeby i nástrojů za tím účelem vytvořených. Tuto metodiku bude garantovat MZK, která dlouhodobě usiluje o vyřešení této problematiky, podílet na její tvorbě se budou podílet i NK a KNAV.
Vývoj systém MetaKat povede tým VUT, který má značné zkušenosti s metodami a software pro automatický přepis dokumentů, extrakci informací z dokumentů, zpracováním textu a obecně se strojovým učením. Účelem systému MetaKat je automatická extrakce co největší množiny metadat přímo z digitalizovaných dokumentů. Systém samotný bude postavený na kombinaci konvolučních a grafových neuronových sítí a nebude využívat ručně definovaná pravidla.
Na systém Metakat naváže systém MetaCheck, jehož klíčovou vlastností bude optimalizované uživatelské rozhraní, umožňující co nejsnadnější kontrolu dokumentů, procházejících digitalizační linkou. KNAV, NK a MZK jako budoucí uživatelé systému budou mimo specifikace zadání průběžně kontrolovat stav prací a testovat systém v kontextu digitalizačních linek jednotlivých institucí. VUT bude poskytovat součinnost při zajištění návazností mezi systémy MetaKat a MetaCheck.
Vývoj aplikací bude probíhat veřejně prostřednictvím Githubu a veškeré softwarové nástroje budou k dispozici pod open source licencí (GNU GPL, LGPL nebo MIT).
Paralelně se vznikem systémů MetaKat a MetaCheck bude vznikat i Metodika kontroly kvality v digitalizační lince, které bude metodickým materiálem pro nasazení a provozování obou softwarových nástrojů̊. Vzhledem k vazbě této metodiky na standardy vydávané Národní knihovnou ČR bude za tvorbu této metodiky primárně odpovědná Národní knihovna ČR.
Všechny vzniklé nástroje budou implementovány do podoby poloprovozní Smart digitalizační linky, garantované hlavním řešitelem projektu. Partneři projektu však budou usilovat o to, aby byl tento poloprovoz snadno přenositelný do jiných institucí, tj. mimo digitalizačních center řešitelských knihoven i na dalších digitalizačních pracovištích, například do krajských knihoven.